Treść
1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Dzisiaj błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. W sposób szczególny i bardzo uroczysty wyrazimy to w naszej parafii przed Mszą Święta o godzinie 10:00. Pójdziemy między innymi w procesji, będziemy śpiewać i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem. Po Mszy Świętej – tak jak było zapowiadane, przewidziany jest konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę.
2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu.
3. Dzisiaj po południu o godzinie 15:00, nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną, którą wygłosi nasz ojciec Rekolekcjonista. Przypominam, że wszystkie części Gorzkich Żali wyśpiewamy w Wielki Piątek.
4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Bożej łaski.
5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja do 21.00.
6. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Naszych Strażaków proszę o zaciągniecie honorowej warty przy Grobie Pańskim. Początek wielkopiątkowej liturgii w naszym kościele o godzinie 18:00. W tym dniu Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godzinie 9.00 oraz wieczorem o godzinie 21.00. Chciałem zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową o 21:00 i na Nią Was w sposób szczególny zaprosić. Myślę, że Grupa Teatralna, Grupa Muzyczna oraz zaangażowane dzieci szkolne sprawią, że jeszcze raz tak bardzo obrazowo przeżyjemy wydarzenia o jakich mówią nam Ewangelie oraz poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Zapraszam więc w Wielki Piątek na godzinę 21.00. Ofiary z adoracji Krzyża przekazujemy tradycyjnie na utrzymanie miejsc związanych z Meką Pańska w Ziemi Świętej. Proszę, aby również wtedy złożono skarbonki wielkopostne, do których dzieci szkolne składały swoją wielkopostną jałmużnę (odpowiedzialny pan katecheta Ryszard). Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W godzinie śmierci Jezusa, a więc o 15.00, odmówimy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia; – zachęcamy też jednak do indywidualnego odmawiania tej modlitwy. Adoracja w Wielki Piątek do godziny 23:00.
7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post zwyczajowy, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele w następujących godzinach: 9:00, 11:00, 13:00.
8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, wysłuchamy uroczystego śpiewu Exsultet czyli orędzia wykonywanego podczas Wigilii Paschalnej, które wysławia Boże dzieło odkupienia świata. Następnie będziemy słuchać – bogatego w treść - słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Dobrze zaplanujmy czas i bądźmy obecni.
9. W przyszłą niedzielę będziemy celebrowali Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc największe chrześcijańskie Święto. Również najbardziej Uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do licznego udziału w tej celebracji. I w Niedziele wielkanocną i w Wielkanocny poniedziałek Msze Święte według porządku świątecznego a więc o 7:00, 9:00 oraz 11:00.
W niedzielę wielkanocną Msza Święta o godzinie 7:00 zostanie poprzedzona procesją rezurekcyjną, która rozpoczniemy o 6:30. Prosimy wszystkich, którzy zawsze się tutaj pięknie angażowali. W Wielka sobotę będzie czynny magazyn na starej plebanii, będzie można odświeżyć feretrony. Jedną z figurek niosą bierzmowani. Bardzo proszę rodziców, aby tego dopilnowali. (przeprasować szarfy)
10. Jutro w poniedziałek 14 kwietnia przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.
11. Również jutro na godzinę 18.00 zapraszam na zbiórkę Liturgiczną Służbę Ołtarza.
12. W środę od godziny 14:00 udamy się z życzeniami do naszych starszych i schorowanych parafian. Całość organizuje nasz parafialny Zespół Caritas we współpracy z Caritasem Szkolnym.
13. Proszę, aby wyznaczone Grupy – jak co roku - podjęły adorację przy Ciemnicy i Grobie Pańskim. Rozpiska – plan umieszczone w gablotach i na stronie internetowej parafii. Ministrantów, Lektorów oraz Dziewczęcą Służbę Maryjną proszę również o tradycyjną półgodzinną adoracje. Jest wyznaczony grafik.
14. Kończymy nasze wielkopostne Rekolekcje. Dziękujemy ojcu Rekolekcjoniście Stanisławowi, który jak sam mówił, nie planował spotkań do których przez te ostatnie dni doszło. Czyli mówiąc innymi słowy zastąpił ojca Andrzeja, który się rozchorował. Tak wiec Ojciec Stanisław nie miał za dużo czasu na przygotowania, ale myślę, ze stanął na wysokości zadania a jednocześnie pokazał, że jest bardzo dobrym mówcą, ponieważ słuchaliśmy Jego nauk rekolekcyjnych z wielką ciekawością. Dziękujemy Ojcu i życzymy, aby na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, sfinalizował szczęśliwie doktorat.
15. W środę Msza Święta tylko rano, a to z tej racji, że po południu przygotowujemy dekoracje na Święte Triduum Paschalne, więc kościół będzie zajęty.
16. Bóg zapłać za pracę w mijającym tygodniu dla dobra naszej wspólnoty. Dziękuję za sprzątanie kościoła, prace porządkowe i przygotowanie wstępne świątecznych dekoracji. Dziękuje za prace w kuchni. Bóg zapłać Caritasowi za dokonanie zakupów i za przygotowanie paczek z życzeniami dla starszych i chorych. Dziękuję za wszelkie składane czy wpłacane na konto parafii ofiary. W sposób szczególny dziękuję rodzicom bierzmowanej ostatnio młodzieży i samym bierzmowanym za dar ołtarza. Dziękuję za ofiary dla ojca Rekolekcjonisty. Niedziela wielkanocna jest trzecia niedziela miesiąca. Pamiętajmy więc w miarę możliwości o parafii.
17. W ostatnim tygodniu Pan Bóg powołał do siebie + Józefa Ptaka, którego pogrzeb odbył się w ostatnią środę. Polecajmy jego nieśmiertelną dusza miłosiernemu Bogu.
Ks. Stanisław