Ogłoszenia parafialne 13.08.2023

1. Przeżywamy XIX Niedzielę w ciągu roku. U nas Msze Święte o godzinie 7.00,10.00 oraz o 19:00. Dzisiejsza niedziela jest drugą niedzielą i 13. dniem miesiąca sierpnia. Dlatego po Mszach Świętych parafialny Caritas przeprowadza zbiórkę do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz na Szkoły katolickie w Polsce. Wieczorem natomiast o godzinie 19.00 kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszam Wszystkich, zabierzmy na procesją lampiony. Przypomnę, że w czasie procesji różańcowej figurę Matki Bożej poniosą członkowie następujących Róż różańcowych: Wyniesienie z kościoła i I tajemnica: Róża p. H. Witka, II tajemnica: Róża p. M. Płaczek, III tajemnica: Róża p. M. Malec, IV tajemnica: Róża p. R. Janigi, tajemnica V oraz wniesienie Figury do kościoła: Róża p. M. Małka.

2. Patrząc na nasza codzienność zauważamy słusznie, że wiele niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze polskie społeczeństwo. Dlatego warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Nade wszystko powierzajmy je opatrzności Bożej przez ręce naszej Niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach wielu ludzi podąża w pielgrzymkowym szlaku. Do wszystkich pielgrzymujących, dołączy w tych dniach i nasza Tarnowska Piesza Pielgrzymka Na Jasną Górę. Zachęcam, aby korzystać z relacji naszego tarnowskiego radia RDN i łączyć się duchowo z pielgrzymującymi.

3. We wtorek 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie tego dnia.

W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać również „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu. U nas w tym dniu świąteczny porządek Mszy Świętych: Zapraszamy na godzinę 7.00. lub na Mszą Święta Dożynkową na godzinę 11.00. Po południu skorzystajmy z różnych zaproszeń związanych z tegorocznymi dożynkami czy uroczystościami związanymi z Bitwą Warszawską.

4. W tym tygodniu patronują nam:

• Poniedziałek 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
  • Czwartek 17 sierpnia – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
  • Piątek 18 sierpnia – bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci”.

5. Dzisiaj Nabożeństwo Fatimskie. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w piątej Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy na wspólna modlitwę.

6. Przez miesiąc sierpień - na stoliku przy wyjściu głównym - jest wystawiona Księga Trzeźwości. Można więc do niej wpisywać dobre abstynenckie postanowienia. Zachęcam.

7. W najbliższy wtorek Uroczystości Odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w parafii Brzozówka. Suma o godzinie 11.00.

8. Na ławce przed ołtarzem głównym do zabrania przez Zelatorów grafika do prowadzenia Różańca. Za mijający tydzień serdecznie dziękuję i poproszonym Zelatorom i Członkom Róż za prowadzenie modlitwy różańcowej. Dziękuję również za sprzątanie kościoła i za opiekę nad kwiatami.

Ks. proboszcz