Informacje dla rodziców odnośnie Chrztu Św.

Chrzest jest pierwszym i najpotrzebniejszym sakramentem, który gładzi grzech pierworodny, daje nam życie nadprzyrodzone i czyni nas członkami Kościoła.

Ustanowił go Pan Jezus, kiedy powiedział:

"Idźcie (...) i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię: Ojca i Syna, i Ducha Świętego."

(Mt 28. 19-20)

Chrzest jest konieczny do zbawienia. Pan Jezus powiedział:

"Kto uwierzy, i chrzest przyjmie, będzie zbawiony."

(Mk 16,16)

"Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: aby zgodzili się rodzice i aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowywane po katolicku. (...) Przyjmujący chrzest powinien mieć chrzestnego, który ma pomagać, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie, odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony, (...) kto ukończył 16 lat, jest katolikiem bierzmowanym i przyjął sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej" (cytat z Kodeksu Prawa Kanonicznego).

UWAGA!

Rodzice mają obowiązek zadbać, o nadanie dziecku przynajmniej drugiego imienia jako imienia świętego. Powinno mieć świętego Patrona, który będzie się modlił za nie i będzie dla niego przykładem życia chrześcijańskiego!

Co należy zrobić:

Zgłoszenie dziecka do chrztu odbywa się w kancelarii parafialnej co najmniej kilka dni przed datą chrztu. Przy zgłoszeniu rodzice lub prawni opiekunowie powinni przedłożyć:

• odpis aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • własne dokumenty tożsamości,
  • świadectwo zawarcia sakramentu małżeństwa,
  • tożsamość rodziców chrzestnych i ich adresy zamieszkania,
  • zaświadczenie, że chrzestni spoza naszej parafii są WIERZĄCYMI I PRAKTYKUJĄCYMI KATOLIKAMI.

Ponadto rodzice i rodzice chrzestni powinni odbyć Spowiedź świętą. Biała Szata do Chrztu powinna być w kształcie chusty; warto by miała wyhaftowane imiona i datę Chrztu dziecka.

W naszej parafii Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest:

• pierwszą niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godzinie 10:00,
  • w sytuacji wyjątkowej udziela się go także w trzecią niedzielę miesiąca,
  • w Św. Szczepana (26.12),
  • w niedzielę Chrztu Pańskiego (styczeń),
  • w czasie Liturgii Wielkiej Soboty,
  • w Poniedziałek Wielkanocny.