Przejdź do treści
Rok liturgiczny 2022/2023
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

Schola Parafialna

Treść

DZIAŁANIE SCHOLI PARAFIALNEJ JEST ZAWIESZONE    

 

 Nazwa Schola pochodzi od łacińskiej nazwy "Schola cantorum" czyli dosłownie "szkoła śpiewaków". Schole powstawały już we wczesnym średniowieczu (ok. VII wieku) i były to niewielkie ale dobrze wyszkolone chóry męskie, tworzone na wzór chóru papieskiego. Wykonywały na nabożeństwach jednogłosowe pieśni kościelne (tzw. chorał gregoriański), wspomagając i wyręczając w śpiewie wiernych. W późniejszych czasach wykonywały także utwory wielogłosowe.

     Do dziś Schola nie zmieniła się wiele. Nadal (w przeciwieństwie do chóru) jest zespołem niewielkim, mający na celu ubogacanie nabożeństw kościelnych śpiewem. Cieszy się szczególnym zainteresowaniem ludzi młodych i głównie do nich jest adresowana. Chętnie więc wykonuje pieśni religijne o lżejszym bądź młodzieżowym charakterze (np. śpiewy z Taize) i wspomagana jest niejednokrotnie przez różne instrumenty.

     Patronką śpiewu i gry w kościele jest święta Cecylia. Żyjąc w Rzymie w III w. została zmuszona do małżeństwa z poganinem. Nawróciwszy go na chrześcijaństwo, wraz z nim poniosła śmierć męczeńską za wiarę w Jezusa... Nie ma co prawda wzmianek, by św. Cecylia na czymś grała, prawdopodobne jest jednak, że jako dziewczyna z bogatej rodziny, prócz śpiewu, grywała na instrumencie strunowym, co było wywóczas w zwyczaju. Chociaż więc na wielu malowidłach mylnie przedstawiana była z organami, w niczym jej to nie umniejsza, gdyż wizerunek ma charakter symboliczny, a jej wstawiennictwo jest prawdziwe.

Oddajemy się pod opiekę i patronat świętej, wołając:

"Cecylio Święta, patronko nasza,
Dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza!
Doskonała pieśniarko, artystko w niebiosach,
Śpiewasz cudownie, Panu grasz na instrumentach;
Odkryj nam, uczniom Twym, skrawek nieba,
Bo dzisiaj dla Ciebie hymn ten rozbrzmiewa!

Nauczycielko cierpliwości i wytrwania,
przyjm prośby nasze i błagania:
By śpiewało się nam lżej,
W swej opatrzności głos każdy miej!"

187165