Ogłoszenia parafialne 5.06.2022

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Dzisiejsza Niedziela jest pierwszą miesiąca czerwca, dlatego po Mszach Świętych adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszach Świętych dopołudniowych, zmiana tajemnic różańcowych. Przypominam o obowiązku obecności Zelatora danej Róży i jej Członków.

3. Z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.

4. W poniedziałek, 6 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież bł. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia   i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele.  U nas – w tym dniu -  Msze Święte  o godzinie 7.00 oraz po południu o godzinie 18.00.

5. Także w dniu jutrzejszym, przypada rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki  w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego prośmy    o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

6. We wtorek, 7 czerwca wspominamy w liturgii i świętujemy zwłaszcza  w naszej diecezji , błogosławionego Zbigniewa Strzałkowskiego, kapłana i męczennika. Pochodził z parafii Zawada koło Tarnowa.

7. W czwartek, 9 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego  i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów naszej diecezji, którzy w tych dniach otrzymali święcenia kapłańskie. My kapłani w tym dniu udajemy się z Pielgrzymka dziękczynną do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

8. W piątek, 10 czerwca, patronuje nam błogosławiony Bogumił, biskup poznański i gnieźnieński..

9. W najbliższą sobotę wspomnienie obowiązkowe Św. Barnaby, Apostoła.

10. W czerwcu codziennie po Mszy Świętej, odmawiamy w naszym kościele Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

11. Ponadto w tym tygodniu: w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  a w piątek  Koronka do Bożego Miłosierdzia.

12. W najbliższy piątek, o godzinie 17.15. - Zbiórka Ministrantów i Lektorów w salce katechetycznej.

13. W przyszłą niedzielę, 11 czerwca, będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszej Trójcy.

14. Bóg zapłać za wszelkie , składane w ostatnim czasie ofiary. Dziękuje za sprzątanie kościoła i wszelkie inne dobro oraz wykonaną pracę dla naszej wspólnoty. Niech osobom zaangażowanym Pan Bóg obficie wynagradza.

15. Życzenia zdrowia, obfitości Bożych darów i łask przekazujemy Solenizantom  i Jubilatom tygodnia. Niech Matka Najświętsza i Święci Patronowie, wstawiają się  u Boga i wypraszają potrzebne łaski.

16. Ukończono nowe schody po stronie północnej. Ustaliliśmy z wykonawcą, że już po Bożym Ciele nastąpi skucie i wykonanie schodów od strony zachodniej z najazdem dla niepełnosprawnych.

ks. Stanisław