Dziewczęca Służba Maryjna

Nazwa Dziewczęca Służba Maryjna zawiera najkrótszą syntezę programu duszpasterskiego realizowanego dla duchowego i moralnego rozwoju dziewcząt. Oto pełniejszy sens określenia Dziewczęca Służba Maryjna:

Dziewczęca świadomie i wbrew modnej dziś i wszechobecnej koedukacji, prowadzimy pracę z dziewczętami mając na uwadze szczególnie te potrzeby, które wynikają z faktu, że są kobietami "in statu ferii" - czyli na tym etapie, kiedy kobiecość w nich dopiero się budzi i rozwija. Chcemy pomóc im zarówno w odkryciu właściwego obrazu ideału dziewczyny i kobiety chrześcijańskiej, jak i w trudnej pracy nad kształtowaniem swej osobowości. Do naszych grup mogą należeć dziewczęta w wieku od 9 do 16 lat.

Służba określenie to mówi o celu istnienia grupy. Jest nim najogólniej mówiąc służba, czyli działanie dla czyjegoś dobra, poświęcenie sił, praca dla jakiejś ważnej i dobrej sprawy czy idei. Służyć, to znaczy także "być do czyjejś dyspozycji, być komuś w czymś pomocnym" (por. Słownik języka polskiego, t. III, s. 262, Warszawa 1981). Inspirację do kształtowania takiej postawy można czerpać zarówno z życia świeckiego, w którym nawet określone ważne zawody nazywa się służbą (służba zdrowia, służba wojskowa, itp.), jak i przede wszystkim ze Ąródeł religijnych. Sam Chrystus, Syn Boży, nazywany przez Proroków Starego Testamentu Sługą Jahwe, przyszedł, aby służyć i polecił Apostołom, by byli sługami wszystkich. Szczególnie bliskim i zawsze aktualnym ideałem służby jest dla dziewcząt Maryja. Dlatego przyjęta nazwa zawiera przymiotnik Maryjna.

Maryjna Dziewica z Nazaretu powiedziała przy Zwiastowaniu, że jest i pragnie być zawsze służebnicą Pańską. W czasie swego ziemskiego życia służyła Chrystusowi, pomagała Apostołom i pierwszym gminom chrześcijańskim. Teraz służy Kościołowi jako Jego najlepsza Matka.

Celem DSM jest poznanie życia Maryi oraz naśladowanie jej w codziennym życiu, przez wzajemną miłość, służbę i otwartość. Cechy te winny charakteryzować każdą Maryjkę i tak powinna żyć także w swoim środowisku, a więc w rodzinie i szkole.

Niebieskie pelerynki dziewcząt z DSM można dostrzec podczas nabożeństw w naszej parafii poświęconych Matce Bożej np. roraty, nabożeństwo majowe czy różańcowe jak również podczas procesji: rezurekcja wielkanocna, uroczystość i oktawa Bożego Ciała, odpust parafialny.

Opiekę nad Dziewczęcą Służbą Maryjną sprawuje pani mgr Aldona Jachym, na codzień nauczycielka w naszej Szkole Podstawowej w Starych Żukowicach.

Lista dziewcząt należących do DSM
w roku formacyjnym 2022/2023:

Nazaretanki:

1. Amelia Grzelak