Ogłoszenia parafialne 27.08.2023

1. Nasza wspólnota parafialna przeżywa w dniu dzisiejszym Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystą Sumę odpustową odprawia i kazania odpustowe głosi ksiądz Wojciech Witowski z Nowego Sącza – Biegonic. Posługę kapłańską pełni od 2014 roku. Aktualnie jest studentem doktorantem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na kierunku Patrologia i Filologia Klasyczna. Oddajemy cześć Patronce naszej parafii a nasze serca, modlitwy i myśli podążają na Jasną Górę, właśnie do stóp naszej Matki Częstochowskiej, i dziękujemy Jej za „przedziwną pomoc i obronę”. Święty Jan Paweł II ciągle nam przypominał: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. W Częstochowskiej Ikonie, której kopię mamy i w naszym kościele od wieków czcimy Maryję jako Matkę i Królową. Pani Częstochowska towarzyszy nam przez całe życie. Wpatrujmy się w Jej matczyne oblicze, „pamiętajmy i czuwajmy” przez dobre, pokorne i wierne Bogu życie w naszej trudnej - w dzisiejszych czasach - codzienności.

2. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dzisiaj dziękujemy również za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Podczas tego dziękczynienia prosimy Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmujemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

3. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii.

4. W poniedziałek, 28 sierpnia wspominamy Św. Augustyna (354-430), syna Św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła.

5. We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego Świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia. Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

6. W piątek przypada 84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

7. W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to jakby odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą Świętą, a także w środę i piątek od godziny 17.00. W naszych modlitwach przez te najbliższe dni prośmy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów. Modlimy się także – zwłaszcza w pierwszy piątek miesiąca - za misje i misjonarzy. Do naszych Chorych udamy się według następującego porządku. Ksiądz Kanonik tradycyjnie. Ksiądz proboszcz od godziny 16.30. Prosimy, aby chorych o poinformować o tej zmianie. W pierwszą sobotę miesiąca, modlitwę różańcową poprowadzą Członkinie wyznaczonej Róży.. ( Róża p. B. Minorczyk).

9. Składam serdeczne podziękowanie ks. Wojciechowi za przewodniczenie Odpustowej Sumie oraz za wygłaszane dzisiaj do nas Słowo Boże. Dziękuję księdzu Kanonikowi za koncelebrę i za posługę w konfesjonale. Bóg zapłać wszystkim kapłanom naszego dekanatu obecnym na naszej Uroczystości i tym, którzy jeszcze przybędą. Podziękowania składam na ręce naszego księdza Dziekana Pawła Górskiego z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Po zakończeniu naszej Uroczystości, zapraszam wszystkich kapłanów na odpustowy obiad na plebanię. Dziękuje Wszystkim, obecnym na naszym Odpuście. Parafianom i przybyłym Gościom. Niech Pani Częstochowska wyprasza dla Was potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo. Bóg zapłać

10. Od 25 sierpnia w kinach wyświetlany jest (tylko dla zorganizowanych grup) film: Ulmowie – Błogosławiona rodzina. 11. Ogłoszenie dotyczące naszej miejscowości a mianowicie: w poniedziałek 18 września w ośrodku Zdrowia Stare Żukowice będą przeprowadzone badania wzroku – profilaktyka zaćmy i jaskry, godzina 12.00. Należy się zarejestrować.

11. Możliwość uzyskania odpustu zupełnego z racji dzisiejszej Uroczystości pod zwykłymi warunkami.