Ogłoszenia parafialne 26.12.2022

1. Dzisiaj, w drugi dzień Uroczystości Narodzenia Pańskiego, obchodzimy święto Świętego Szczepana, jednego z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszego męczennika. Dzieje Apostolskie określają go jako „pełnego łaski i mocy Ducha Świętego”. Szczepan głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie potrafił się przeciwstawić. Za publiczne wyznawanie Chrystusa został ukamienowany. Zbudowani jego wzorem, starajmy się być w naszej codzienności prawdziwymi świadkami Chrystusa. W święto Św. Szczepana poświęcamy owies.

2. Mimo nuty smutku dzisiejszego święta, nadal radujmy się czasem Bożego Narodzenia. Zapraszam do udziału w codziennej świątecznej Eucharystii oraz we wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. W wielu polskich kościołach tradycyjnie śpiewamy je aż do 2 lutego, do święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego świętem Matki Bożej Gromnicznej.

3. Składane dziś na tacę w całej Polsce ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

4. W oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzimy kolejne święta. Jutro, 27 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Apostoła i Ewangelistę, (poświęcenie wina) a w środę, 28 grudnia, Świętych Młodzianków Męczenników. Właśnie tego dnia w osobistych modlitwach pamiętajmy o dzieciach nienarodzonych. Jest to bowiem Dzień modlitw w intencji niemowląt i dzieci nienarodzonych.

5. W piątek, 30 grudnia, czcimy Świętą Rodzinę. Jest to Dzień Modlitw o Świętość Małżeństw i Rodzin. Zachęcam do licznego i właśnie rodzinnego udziału w świątecznej Eucharystii. Święta Rodzina Nazaretańska jest dla nas wzorcem i odniesieniem, jak mamy żyć w rodzinie i poprzez rodzinę. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin na Mszy Świętej o godzinie 17.00. W tym dniu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. Jak zapowiadałem, w naszej parafii rozpoczynamy doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwaną kolędę. Zechciejmy dobrze się przygotować do tej wizyty, przeżyć ją jak najowocniej. Skorzystajmy z okazji, aby porozmawiać o sprawach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. Plan kolędy na najbliższe dni jest następujący:

Wtorek 27 grudzień, godzina 13.00 podjedziemy najpierw za dnia do p. Barańskich a następnie od p. Jarmuła (wszystkie domy) do p. Burek.

Środa 28 grudzień, godzina 13,00 od p. Olechny (wszystkie domy po prawej stronie ulicy) do p. Kuta przy drodze mieleckiej.

Czwartek 29 grudzień godzina 13.00 od p. Chrzanowskich (wszystkie domy po stronie lewej ulicy) do p. Miotła przy drodze mieleckiej.

Piątek 30 grudzień, godzina 13.00 od p. Świerczek a następnie wszystkie domy w kierunku kwiaciarni, do p. Małek. (tylko lewa strona ulicy).

Poniedziałek 2 styczeń, godzina 13.00 od p. Krakowskich, następnie w kierunku remizy do p. Kuta 2x, p. Tryba, p. Pinas, Zygadło. Pytel, Pinas w kierunku p. Szatko całą prawa strona do p. Stanisława Malec.

7. W tym tygodniu patronują nam również:

• Czwartek, 29 grudnia – św. Tomasz Becket biskup i męczennik, który za wierność papieżowi i Kościołowi rzymskiemu oddał życie.
  • Sobota, 31 grudnia – św. Sylwester I, 33. z kolei papież w dziejach Kościoła, który 21 lat zasiadał na Tronie Piotrowym w czasach, kiedy skończyły się prześladowania i Kościół rzymskokatolicki uzyskał wolność, mógł się swobodnie rozwijać. To również ostatni dzień 2022 roku. Zapraszam więc wszystkich na Uroczyste Nieszpory i Mszę Świętą, na godzinę 17.00. Po Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu. Odśpiewamy uroczyste Te Deum jak również błagalne Suplikacje i przyjmiemy Boże błogosławieństwo.

ks. Stanisław