Treść
1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Dzisiaj błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. W sposób szczególny i bardzo uroczysty wyrazimy to w naszej parafii przed Mszą Święta o godzinie 10.00. Pójdziemy między innymi w procesji, będziemy śpiewać i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem. Po Mszy Świętej – tak jak było zapowiadane, przewidziany jest konkurs na największą i najpiękniejszą palmę.
2. Dzisiaj w Niedziele Palmową, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
3. Po południu o godzinie 15.00, nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną. Przypominam, że wszystkie części Gorzkich Żali wyśpiewamy w W. Piątek
4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość i ważność dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego 8 kwietnia. Wtedy też będzie można podjąć duchowa adopcję dziecka poczętego.
5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Bożej łaski.
6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 21.30.
Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Sław języku tajemnicę - za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7.00, a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli grup apostolskich naszej parafii według porządku wywieszonego w gablotach oraz na stronie internetowej.
7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. Komunię Świętą będzie można w trym dniu przyjąć tylko w czasie Liturgii wielkopiątkowej. Młodzież klasy VIII otrzyma krzyżyki, które będą mieli z sobą w czasie Bierzmowania 4 kwietnia. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz: 23.00. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali i podobnie jak było w przypadku adoracji w tak zwanej „Ciemnicy” poszczególne wyznaczone podejmą adoracje aż do liturgii Wigilii Paschalnej Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W godzinie śmierci Jezusa, a więc o 15.00, odmówimy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia; – zachęcamy tez jednak do indywidualnego odmawiania tej modlitwy. Szczególną uwagę zwracam, jak co roku na Drogę Krzyżową o godzinie 21.00, przygotowaną prze Grupę Muzyczna oraz starszych i młodszych naszych parafian.
8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem.
O godz. 9.00, 11.00 oraz 13.00 - święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Będzie tez można zabrać tradycyjnie wodę świeconą.
9. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz.18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźniemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec . Dzieci przynoszą skarbonki wielkopostne, jako ich wielkopostna jałmużnę.
10. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.30 uroczystą procesją rezurekcyjną – jeden raz wokół kościoła, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku świątecznego, a więc o godz: 7.00 ; 9.00 ; 11.00.
11. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej.
12. Jeśli ktoś z chorych nie spowiadał sie na pierwszy piątek i na Święta, będzie miał okazję do tego w poniedziałek od 16.00. Zgłoszenia tylko dziś w zakrystii.
W środę Msza Święta będzie – jak co roku rano. Po południu przygotowujemy kościół do wielkotygodniowej Liturgii oraz Świąt wielkanocnych.
13. W ostatnim czasie Pan Bóg powołał do siebie + Kazimierza Kutę. Polecajmy jego nieśmiertelną duszę Bożemu Miłosierdziu.
14. Bóg zapłać za wszelkie prace wykonane w mijającym tygodniu dla dobra naszej parafialnej wspólnoty. Bóg zapłać ze wszelkie składane ostatnio ofiary. Serdecznie dziękuję p. Wiesławowi z zakładu tapicerskiego za wymianę czerwonych ochronnych nakładek na ławkach w naszej świątyni. Jesteśmy wdzięczni.
Ks. Stanisław