Ogłoszenia parafialne 10.04.2023

1. Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba. Baczmy jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne. U nas Msze Święte o godzinie: 7.00, 9.00, 11.00.

2. W dzisiejszy Wielkanocny Poniedziałek przypada 13. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pewnie wielu z nas pamięta jeszcze, jak trudne to było doświadczenie dla polskiego Narodu, jak głęboka żałoba spowiła serca wielu Polaków. Wspominając tamte chwile, w osobistych modlitwach polecajmy miłosierdziu Bożemu wszystkich, którzy wówczas zginęli, i prośmy o błogosławione owoce ofiary ich życia, zwłaszcza dla naszego Narodu, dla naszej Ojczyzny ciągle tak bardzo doświadczanej. Prośmy Boga o to, abyśmy wreszcie potrafili wyciągać z tej i innych lekcji historii właściwe wnioski.

3. Dziś składanymi w kościołach podczas wszystkich Mszy Świętych ofiarami wspieramy uczelnie i szkoły katolickie oraz wydziały teologiczne w Polsce – polecam Waszej ofiarności ten szczytny cel!

4. Liturgia najbliższych dni zaprasza nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem, przynagla nas do związania z Nim całej swojej egzystencji, do odkrycia w Nim najgłębszej prawdy o nas samych i o naszej misji głoszenia Jego Królestwa. Nie żałujmy czasu na Eucharystię, która jest ciągle tą samą Paschalną Ofiarą Chrystusa.

5. Podziękowania ku wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godną oprawę skieruję za tydzień.

6. Przypominam, że w piątek, 14 kwietnia przypada nasze narodowe święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 roku dla upamiętnienia chrztu Polski datowanego właśnie na dzień 14 kwietnia 966 roku. Była to przecież niezwykle doniosła decyzja Mieszka I, która uznawana jest za początek Państwa Polskiego. A z racji trwającej oktawy Wielkanocy tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Przyszła niedziela kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do miłosierdzia Bożego… Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do miłosierdzia Bożego.

ks. Stanisław