Ogłoszenia parafialne 26.11.2023

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie.

2. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. To również święto Liturgicznej Służby Ołtarza.

4. U nas w tygodniu: we wtorek modlitwy do Św. Antoniego. W środę, zbliżając się do zakończenia obecnego roku liturgicznego, jeszcze raz podczas Nowenny o godz. 17.00, złożymy nasze podziękowania i prośby na ręce Tej, która jest naszą ucieczką, pomocą w uciskach i smutkach!

5. W czwartek 30 listopada w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętych o godz. 7.00 oraz 17.00. Okazja do pierwszo piątkowej spowiedzi w naszym kościele pół godziny przed każdą Mszą Świętą a Take w środę i piątek od godziny 16.00. W środę z ks. Kanonikiem będzie spowiadał ks. Jan Pytka z Lisiej Góry. Proszę, aby dzieci Szkoły Podstawowej a zwłaszcza klasa IV, wyspowiadały się w środę. Do chorych udamy się według tradycyjnego porządku.

7. Po Mszy Świętej – w ramach przekazu Bożego Słowa i dzielenia się Nim z innym - świadectwo p. Rafała Orszulaka, naszego parafianina. Po prelekcji będzie można nabyć obiecane słodkości czyli domowe placki i wypieki. Cena opakowania ….zł. Zachęcamy. Dziękuję też od razu Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w tę parafialną akcję. Zaczynając od pomysłodawców, poprzez tych, którzy placki upiekli poprzez tych, którzy te wypieki tutaj dostarczyli, poprzez tych, którzy je pokroili w i ułożyli porcje w pudełkach i przygotowali do rozprowadzenia a kończąc na tych, którzy je nabędą – zakupią i tych, którzy je zjedzą. Niech Pan Bóg wynagrodzi. Bóg zapłać!

Dziękuję za wszelka pomoc, jakiej mi udzielono w mijającym tygodniu przy różnych pracach, również tych z myślą o Adwencie czy Bożym Narodzeniu. Dziękuje za dary, jakie do dzisiaj składacie dla naszych rodaków, mieszkających na terenie Ukrainy, w miejscach, gdzie toczy się wojna z Rosją. Dziś tą akcje zamykamy.

8. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę 3 grudnia wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. Roraty planujemy według porządku, jaki mamy w naszym kościele w ciągu zwykłego tygodnia. Tak więc Roraty będą na przemian. Raz rano, raz wieczór. Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, będziemy mogli nabywać od II Niedzieli Adwentu. Proszą aby zajął się tym nasz parafialny Caritas.

Ks. proboszcz