Treść
1. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w nadchodzący wtorek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Świata. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
2. Godne i częste przyjmowanie Komunii Świętej domaga się od nas czynnej miłości Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu! Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
3. Poniedziałek 21 sierpnia - patronuje nam papież św. Pius X (1835-1914). Odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię Święta; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).
4. We wtorek m modlitwy do Św. Antoniego, w środę gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 18.00, zaraz po niej celebrujemy wieczorną Mszę Świętą. W piątek Koronka do Bożego Miłosierdzia. – serdecznie zapraszam na wspólna modlitwę.
5. W środę przypada też Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011, i to w Warszawie. W naszym narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać!
6. W sobotę 26 sierpnia ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 7.00. Wiemy, że Matka Boża Częstochowska jest patronką naszej parafii. Stąd też, w niedzielę 27 sierpnia przeżywać będziemy Uroczystości Odpustowe. Zapraszam Was przede wszystkim na Uroczystą Sumę o godzinie 11.00. Zapraszam rodziców z dziećmi, dzwoniącymi i sypiącymi kwiaty, niosącymi poduszki z dewocjonaliami. Zapraszam dzieci komunijne. Zapraszam naszych Strażaków, zapraszam niosących chorągwie i feretrony. Zapraszam Szafarzy, Lektorów, Ministrantów i Służbę Maryjną. Możliwość spowiedzi przed Odpustem, w piątek od godziny 16.30.
7. W naszych modlitwach nie zapominajmy o pielgrzymach oraz o wypoczywających jeszcze na wakacjach o ich wzrost duchowy, dobry, ubogacający wypoczynek i szczęśliwy powrót do domu. Modlimy się również obchodzących w tym tygodniu swoje czy rodzinne Uroczystości: Imieniny, Urodziny czy Jubileusze.
8. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj na zimowe ogrzewanie kościoła i ubezpieczenie budynków kościelnych.
9. Dziękuję Zelatorom za prowadzenie Różańca, dziękuję obecnym Członkom Róż Różańcowych oraz wszystkim innym modlącym się na Różańcu.
10. Słowa szczególnego podziękowania składam tym, którzy w tym roku przygotowywali Dożynki. Dziękuje za ogrom pracy wykonanej i w kościele i w obejściu kościoła. Dziękuję każdemu, kto się zaangażował poprzez pracę czy składane ofiary. Koszenie, plewienie kostki, postawienie bramy dożynkowej i jej udekorowanie. Dekoracje przy kościele, folklorystyczne stroje na Mszy Świętej. Dziękuje za wykonanie wieńca dożynkowego, dziękuje za tak bogate ustrojenie – ubranie naszego kościoła. Szczególnie dziękuje tutaj panu Januszowi z kwiaciarni Róża. Bóg zapłać za wygłoszone teksty dożynkowe, Bóg zapłać czytającym i śpiewającym. Kościelnemu Piotrkowi i organiście p. Michałowi z parafii Dobrego Pasterza w Tarnowie. Dziękuje kapeli folklorystycznej z Zalasowej. Bóg zapłać za dary ofiarne, również za ofiarę pieniężną. Postanowiliśmy, że zakupimy dla parafii Rzutnik, który jest nam często potrzebny i do tej pory zawsze pożyczaliśmy u pana Dyrektora Szkoły Podstawowej. Bóg zapłać za wykonywane pamiątkowe zdjęcia. Pojawią się one na naszej stronie internetowej. Będą też zdjęcia z lipcowego i sierpniowego Nabożeństwa fatimskiego. Bóg zapłać każdemu, kto uczestniczył we Mszy Świętej Dożynkowej. Niech Pan Bóg i Matka Najświętsza Wniebowzięta Organizatorom i Uczestnikom błogosławi. Podziękowania dożynkowe składam na ręce tegorocznych Starostów oraz pana sołtysa Marka Wiatra. Na pewno czymś przykrym jest to, że wielu z nas kompletnie nie interesuje przyjście na Msze Świętą Dożynkową. Można powiedzieć, że była nas garstka. Taką postawę należy zmienić. Okazja będzie na pewno nasz parafialny Odpust. Starajcie się prtzyjsc na Odpust owa Sumę.
11. Jedyny Uczestnik z naszej parafii na Pieszej Tarnowskiej Pielgrzymce na Jasna Górę pan Aleksander, dzwonił wczoraj, serdecznie wszystkich pozdrawiając. Zapewnił o modlitwie, ale i sam prosi o modlitwę, bo ciężko się pielgrzymuje na tych wysokich temperaturach.
12. W mijającym tygodniu Pan Bóg powołał do siebie trzech naszych parafian: + Józef Kieć ; + Dorota Curyło oraz + Robert Witek. Pogrzeb + Roberta był dzisiaj w kaplicy cmentarnej o godzinie 14.00. Polecajmy Ich nieśmiertelne dusze miłosiernemu Bogu. Dobry Jezu…
Ks. Stanisław