Treść
Kościół katolicki 8 września obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce obchodzono je pierwotnie pod nazwą "Matki Bożej Siewnej". Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew, aby zostało pobłogosławione...
Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Wydarzenie to wspominają jedynie pisma apokryficzne, między innymi Protoewangelia Jakuba czy Ewangelia Pseudo-Mateusza. Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzeniu narodzin Maryi pochodzą z VI wieku. Wprowadzenie w 688 r. święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I. Na wschodzie obchodzono je wcześniej, na co wskazują kazania patriarchy Konstantynopola św. Germanna I (zm. 732) i św. Jana Damasceńskiego (zm. 749). Z Jerozolimy, gdzie otaczano czcią figurkę Maryi, jako małego dzieciątka, święto przeniesiono w VI w. do Konstantynopola, a następnie na Zachód.
Pod koniec VIII w. w Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.
Ósmy września przypada 9 miesięcy po 8 grudnia, kiedy Kościół świętuje uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone było pierwotnie pod nazwą Matki Bożej Siewnej. Zgodnie z tradycją dopiero po obchodach można było zacząć orkę i siew niektórych zbóż. Chodziło o to, by Matka Boża pobłogosławiła ziarna tak, aby przyniosły obfite zbiory. Na Podhalu święto 8 września nazywano zitosiewną, ze względu na to, że w tym okresie rolnicy sieją żyto. W niektórych częściach kraju w ten dzień urządzano dożynki.
Obecnie kult Maryi przedstawianej jako mała dziewczynka (Madonna Bambina) najbardziej rozpowszechnił się we Włoszech. Figurki Matki Bożej - Dzieciątka są w Forno Canavese, w Mercatello, w katedrze pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mediolanie i w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia świętych Bartłomieja Capitanio i Vincenta Gerosa – zgromadzenia potocznie nazywanego siostrami Dzieciątka Maryi.
Wartoż pamiętać, że Maryja w tajemnicy swego Narodzenia jest główną patronką naszej tarnowskiej diecezji. Dla nas jest to więc jedna z najważniejszych Uroczystości. Również w naszej parafii po każdej Mszy Świętej błogosławimy ziarno. Wierzymy, że kiedy rozpoczną się jesienne zasiewy, Matka Boska zaopiekuje się ziarnem, a jej wstawiennictwo zapewni obfity plon.
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam też, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas, miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że ,,będą Ją chwalić wszystkie pokolenia”.
Pamiętajmy, że w dzień Matki Bożej Siewnej Bogu poleca się rolników i ich ciężką pracę. Za pewne był to jeden z powodów, dla którego owe święto stało się tematem dla wielu poetów - Józef Skóra w wierszu "Matka Boża Siewna" pisze:
Idzie Matka Boska Siewna
po jesiennej roli,
wsiewa ziarno w ziemię czarną
w złotej aureoli.
Rzuca swe płomienne blaski
na pola i sioła,
Miłosierna, pełna łaski
patrzy dookoła...
opr. ks. proboszcz