Przejdź do treści
Rok liturgiczny 2022/2023
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

UROCZYSTOŚC DOŻYNKOWA W NASZEJ PARAFII

UROCZYSTOŚC DOŻYNKOWA W NASZEJ PARAFII

Treść

 

"Bądź pozdrowiona, ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zborza, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki, wonnymi lasami…"

 

Sierpień to czas, kiedy polscy rolnicy organizują dzień dziękczynienia za zebrane plony. Używa się nawet nazw: święto plonów, dzień  parafialnych, gminnych czy ogólnopolskich dożynek. Jako parafia zaplanowaliśmy tę Uroczystość na dzień 15 sierpnia, podtrzymując wieloletnią tradycję i wpatrując się we Wniebowziętą, która jest tym Najwspanialszym i Najdojrzalszym Owocem pięknego życia, który z ciałem i duszą został wzięty do nieba. 

Tegoroczne Dożynki zorganizowali parafianie z rejonów Starzykówki oraz z Polan. Starostami byli: pan Sławomir Siwiec oraz pani Edyta Niemczura. W przededniu Dożynek parafianie podjęli prace porządkowe placu przykościelnego, parkingu i samej świątyni – z piękną dożynkową dekoracją i tematycznymi banerami. W tym miejscu wyrażamy szczególne podziękowania dla pana Łukasza Pytla oraz pani Edyty Ziarko, którzy od początku do końca czuwali nad całością wszelkich prac, zorganizowaniem Wieńca Dożynkowego i przygotowania dożynkowej liturgii.

Msza Święta o godzinie 11:00 została odprawiona przez księdza proboszcza w koncelebrze z księdzem kanonikiem. W kazaniu ks.proboszcz mówił między innymi:

"Tak też dzisiejszy dzień naszego dziękczynienia za plony - za dar chleba powszedniego - wielu chciałoby potraktować jako uroczystość kwalifikowaną do ludowego folkloru. Wielu uwierzyło, że wysokość plonów na polach czy w ogrodach zależy od unijnych dopłat wywalczonych przez oddanych narodowi ministrów. Dalej - wysokość plonów zależy przecież od kwalifikowanego ziarna i ilości nawozów wysianych na polach, mających zwielokrotnić plonowanie, nie wspominając o nowoczesnych maszynach. A gdzie miejsce na wiarę w Boga, na wdzięczność? Na szczęście jednak większość rolników, sadowników i ogrodników dobrze wie, że słowa pieśni śpiewanej przez nas w czasie dożynek ma w stu procentach przełożenie na życie: >> Boże z twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy <<. I za to coroczne dziękczynienie za plony wyrażam dzisiaj duszpasterską wdzięczność, którzy mają w swych sercach wdzięczność za dar chleba…”

opr. Ks. proboszcz

 

 

 

243079