Treść
„(...) Spadł deszcz, wezbrały potoki,
zerwały się wichry i uderzyły w ten dom.
On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony”.
29 czerwca wspominaliśmy w liturgii Św. Piotra i Pawła. Kim byli, skąd pochodzili, kiedy żyli, co zrobili?
Św. Piotr
"Ty jesteś Piotr [czyli Skała] i na tej Skale zbuduję Kościół mój" (zob.Mt 16,18-19).
Św. Piotr uważany jest za niekwestionowanego przewodnika (również przedstawiciela) Dwunastu. Urodzony w Betsaidzie jako Szymon. Trudnił się połowem ryb. Kiedy wokół Jezusa zgromadziła się większa liczba uczniów, wybrał On dwunastu, na czele których postawił Szymona. W momencie pojmania Chrystusa zaparł się Go trzykrotnie. Po zmartwychwstaniu w pokorze trzykrotnie wyznał swoją miłość do Zbawiciela.
Tradycja przekazuje, że skazany na śmierć w czasie prześladowań za Nerona (64 lub 67 r. n.e.) prosił, aby ukrzyżować go głową w dół - nie czuł się bowiem godny umierać jak Jezus. W ikonografii ukazywany jest jako papież z kluczami, skałą, z księgą, z kogutem. Jest patronem papieży, przystępujących do spowiedzi, stolarzy, zegarmistrzów i rybaków.
Św. Paweł
Św. Paweł pochodził z Tarsu w Cylicji (Turcja), gdzie urodził się przed 10 r. po Chrystusie, w rodzinie faryzeuszy, i otrzymał hebrajskie imię Szaweł. Ponieważ jego rodzina posiadała również obywatelstwo rzymskie, należy przypuszczać, że już od urodzenia nosił również drugie imię, łacińskie imię Paweł. W wieku około 19 lat przybył do Jerozolimy i rozpoczął studia u znanego nauczyciela Gamaliela. W tym czasie Szaweł był zaciekłym przeciwnikiem i fanatycznym prześladowcą chrześcijan, których uważał za odstępców od wiary mojżeszowej. W wieku około 34 lat udał się do Damaszku, aby zwalczać młodą wspólnotę chrześcijan. W drodze do tego miasta objawił mu się Jezus. Od tej chwili rozpoczyna się żarliwa działalność apostolska Pawła. Uznawany jest właściwie za pierwszego chrześcijańskiego teologa i misjonarza. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem pomiędzy 63 a 67 rokiem po Chrystusie. W ikonografii ukazywany jest z księgą i mieczem. Jest patronem prasy katolickiej, tkaczy, modlono się przez jego wstawiennictwo w chorobach uszu, w prośbach o urodzaj, wzywany również w lęku.