Przejdź do treści
Rok duszpasterski 2024/2025
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

WARTO WIEDZIEĆ… Dzień Misjonarzy Męczenników

WARTO WIEDZIEĆ… Dzień Misjonarzy Męczenników

Treść

 

24 marca 2023 r.

Kościół katolicki, nasza duchowa Matka, jest silny nie ilością posiadanych dóbr, lecz wielką liczbą radykalnych świadków Ewangelii, znanych z historii lub zupełnie anonimowych. Częścią wielkiej Tradycji katolicyzmu jest równie słynne, co prawdziwe zdanie: „Krew Męczenników rodzi nowych wyznawców Chrystusa!”. 24 marca w całym Kościele katolickim obchodzimy dzień poświęcony pamięci Misjonarzy Męczenników, czyli wolontariuszy świeckich, sióstr i braci zakonnych, kapłanów i biskupów, którzy – po opuszczeniu własnej Ojczyzny i pójściu na krańce świata – zostali przez Chrystusa zaszczyceni powołaniem do pełnego udziału w dziele Krzyża. Ten dzień ma być nie tylko chwilą oddania chwały ich życiu, ma również umacniać nas, którzy staramy się nadal postępować za duchem Ewangelii, mimo zmienności czasów i niepewności, jaka towarzyszy naszemu pokoleniu od kilku lat. Pamięć Męczenników Misjonarzy jest dla nas dowodem, że wiarą objawioną można żyć na serio, niezależnie od kontekstu albo trudnych okoliczności.

Pracujący w duszpasterstwie zamordowani w 2022 roku

Według informacji zebranych przez agencję Fides w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy i misjonarek: 12 księży, 1 zakonnik, 3 siostry zakonne, 1 kleryk i 1 osoba świecka. Najwięcej zginęło w Afryce – 9 osób (7 księży i 2 siostry zakonne), w Ameryce Łacińskiej – 8 osób (4 księży, 1 zakonnik, 1 siostra zakonna, 1 kleryk i 1 osoba świecka). W Azji zamordowano 1 księdza.

W ostatnich latach to właśnie Afryka i Ameryka zamiennie obejmują pierwsze miejsce w tej tragicznej klasyfikacji. Od 2011 do 2021 r. aż 8 razy była to Ameryka i 3 razy (2018, 2019 i 2021) Afryka. Od 2001 do 2021 r. zamordowano w sumie 526 misjonarzy. Coroczny raport Fides od pewnego czasu nie odnosi się jedynie do misjonarzy ad gentes w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale stara się uwzględnić wszystkich katolików zaangażowanych w jakikolwiek sposób w działalność duszpasterską, którzy zginęli w brutalny sposób, nawet jeśli nie zawsze bezpośrednio w obronie wiary. Dlatego nie używa się określenia „męczennicy”, chyba że jedynie w sensie etymologicznym tego słowa, które oznacza „świadkowie”, żeby nie wkraczać na teren prawnych osądów Kościoła co do ewentualnego męczeństwa niektórych z nich. Jednocześnie używamy określenia „misjonarz” wobec wszystkich ochrzczonych, będąc świadomi, że „na mocy otrzymanego chrztu każdy członek ludu Bożego stał się uczniem misjonarzem.

Każdy ochrzczony, niezależnie od swojej funkcji w Kościele, jest aktywnym podmiotem ewangelizacji” (EG 120). Choć niewiele mamy wiadomości na temat życia i okoliczności śmierci tych 18 zamordowanych osób, naszym oczom ukazuje się ich codzienne, proste życie, w bardzo trudnych okolicznościach, nacechowane przemocą, nędzą, brakiem sprawiedliwości i szacunku do ludzkiego istnienia. Często ten tragiczny los misjonarzy podzieliły również inne towarzyszące im osoby. Księża zostali zamordowani, gdy szli odprawić Mszę Świętą we wspólnocie, gdzie posługiwali. Byli w drodze po to, by łamać chleb i konsekrować wino, które mogły być pokarmem dla wielu wiernych. Jedna z sióstr zakonnych, lekarka, została zamordowana, gdy ratowała życie innych osób, pełniąc dyżur w diecezjalnym ośrodku zdrowia. Inna zakonnica została zamordowana w czasie napadu na misję. Zamiast uciekać i chronić swoje życie, z troską poszła sprawdzić, czy dziewczęta mieszkające na misji są bezpieczne. Świecki współpracownik parafialny został zamordowany w drodze do kościoła, kiedy szedł prowadzić liturgię słowa dla wiernych, bo nie było tam księdza rezydującego w parafii. To świadkowie i misjonarze, którzy oddali życie całkowicie i darmo. Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2022 napisał: „Uczniowie wezwani są do przeżywania swojego osobistego życia w kluczu misji – są posłani przez Jezusa do świata nie tylko po to, by wypełniać misję, ale przede wszystkim, aby żyć misją, która została im powierzona; nie tylko, aby dawać świadectwo, ale przede wszystkim, aby być świadkami Chrystusa. Istotą misji jest dawanie świadectwa o Chrystusie, to znaczy o Jego życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu ze względu na Jego miłość do Ojca i rodzaju ludzkiego”.

Tłumaczenie na podstawie agencji Fides z 30 grudnia 2022 r.

246132