Przejdź do treści
Rok liturgiczny 2022/2023
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

Trzech Króli - co to za święto, skąd się wzięło? Tradycje i wiele więcej...

Trzech Króli - co to za święto, skąd się wzięło? Tradycje i wiele więcej...

Treść

 

W trwającym okresie Bożego Narodzenia chcemy jeszcze raz spojrzeć na Betlejem. Tym razem chcemy przebyć drogę do tego miasta wraz z mędrcami ze Wschodu. Przychodzą oni, by oddać cześć nowo narodzonemu Królowi.

Warto się zastanowić, jakie jest przesłanie tego wydarzenia dla nas żyjących dzisiaj...

Tradycyjnie mówimy, że dzisiejsza uroczystość to święto Trzech Króli. Jednak uroczystość ta niesie ze sobą o wiele głębszą treść. W mędrcach, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi, pierwotny Kościół widział siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus.

Kiedy przyjrzymy się w Liturgii Słowa Ewangelii tego dnia, możemy dostrzec, jak bardzo ważny jest każdy jej szczegół. Ważni są królowie – mędrcy, ważne są dary, które składają, ważni są arcykapłani i uczeni ludu, ważne miejsce zajmuje nawet Herod, istotna jest też rola gwiazdy. Jednak najważniejszy jest Ten, któremu chcą się pokłonić mędrcy – nowo narodzony Król. Za każdym elementem opisu św. Mateusza kryje się konkretna treść, konkretne przesłanie.

Na pierwszy plan, gdy chodzi o Ewangelię tego dnia, wysuwa się postać Heroda, władcy, który lęka się o swoją przyszłość, o swoją władzę. Pozornie pragnie zyskać sympatię u mędrców. W tym miejscu możemy uczyć się z  Ewangelii Objawienia Pańskiego , aby unikać gry pozorów, a stawać się ludźmi autentycznymi, w których nie ma żadnego podstępu.

Dalej Ewangelia ukazuje nam arcykapłanów i uczonych ludu. To od nich Herod zaczerpnął wiedzy, gdzie miał narodzić się nowo narodzony Król. Wskazując na pisma proroków, uczą nas oni, że i my mądrości mamy uczyć się z kart Pisma Świętego. A ucząc się tego, będziemy zbliżali się również do Boga, który wciąż przemawia do nas w swoim słowie.

Trzecim ważnym elementem jest gwiazda, która prowadziła mędrców. Ta gwiazda wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa. Ponadto wskazuje na możliwość poznania Boga dzięki rzetelnemu poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku. Troszczmy się więc o nasz intelekt, tak by nasza wiara była zawsze wiarą rozumną.

I w końcu czwarta kwestia to sami mędrcy i dary, które złożyli. Święty Mateusz nie podaje liczby owych magów, którzy przyszli do Jezusa. Pochodzące z II i III wieku malowidła w katakumbach rzymskich pokazują ich dwóch, czterech lub nawet sześciu. Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa, złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto). Papież Franciszek mówiąc o postawie mędrców zauważył:

„Doświadczenie mędrców zachęca nas, abyśmy nie zadowalali się przeciętnością, nie «wegetowali», ale poszukiwali sensu rzeczy, z pasją badali wielką tajemnicę życia. Uczy nas ono, abyśmy się nie gorszyli małością i ubóstwem, ale rozpoznawali majestat w pokorze i potrafili wobec niego upaść na kolana”.

Za nami pierwsze dni nowego roku. Warto więc przyjrzeć się po raz kolejny tym kilku wskazówkom. Niech one będą dla nas drogowskazem, tak jak dla mędrców ze Wschodu drogowskazem była gwiazda betlejemska. Niech w naszym życiu będzie więcej otwarcia na Boga, na Jego słowo, na to, czego od nas oczekuje.

 

191728