Ogłoszenia parafialne 10.09.2023

1. Przeżywamy XXIII Niedzielę w ciągu roku. U nas Msze Święte o godzinie: o godzinie: 7.00 ,10.00 oraz po południu o 15.00. Dzisiaj Uroczystości odpustowe w parafii Św. Krzyża w Tarnowie. Suma odpustowa o godzinie 11.00. Po Mszy Świętej popołudniowej spotkanie członków Rady Duszpasterskiej w salce na plebanii. Zapraszamy.

2. Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Nasze modlitwy w intencji dzieci, młodzież i wychowawców będą trwały codziennie przez cały tydzień, do przyszłej niedzieli włącznie.

3. We wtorek 12 września w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma bardzo wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papieża Innocentego XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego – jak wiemy - przyczynił się król Jan III Sobieski.

4. W środę 13 września zapraszamy na kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Nasze modlitewne spotkanie rozpoczniemy Mszą Święta o godzinie 19.00. Następnie będzie montaż słowno muzyczny i – w miarę odpowiedniej pogody - procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Zabierzmy na procesję świece i lampiony. Proszę, aby figurę Matki Bożej Fatimskiej w miesiącu wrześniu ponieśli:

1. Wyniesienie z kościoła i tajemnica pierwsza – członkowie Róży p. Tadeusza Kocoła;
  2. Tajemnica druga – uczniowie klasy ósmej, czyli tegoroczni kandydaci do bierzmowania;
  3. Tajemnica 3 - Róża p. Marii Malec;
  4. Tajemnica 4 - Nauczyciele i Pracownicy naszych Szkół;
  5. Tajemnica 5 – Nasza Służba Zdrowia.

5. W czwartek 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją Paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. W tym dniu dodatkowa Msza Święta w naszym kościele, po Drodze Krzyżowej, która rozpoczniemy o godzinie18.00. Zapraszamy.

6. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy piątek) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Stąd wzywamy Ją jako Współodkupicielkę. Co w niczym nie umniejsza dzieła Jezusa Chrystusa, ale zwraca uwagę na wkład, udział Maryi w misterium odkupienia. Wszyscy, a zwłaszcza chorzy i cierpiący, uczmy się od Niej łączyć własne cierpienia z cierpieniami Chrystusa. Wtedy mają one wielki sens i są nieocenionym skarbem wielkiej modlitwy całego Kościoła.

7. W przyszłą niedzielę 17 września przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W tę przyszłą niedzielę do puszek przed kościołem złożymy ofiary na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Proszę, aby zbiórkę przeprowadzili członkowie parafialnego Caritas.

8. W tym tygodniu patronują nam:

• Środa, 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktora Kościoła, zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich
  • Sobota, 16 września – św. św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

9. Za tydzień trzecia niedziela miesiąca. Proszę więc o ofiary na bieżące funkcjonowanie parafii, oraz na cele inwestycyjne. Wykonujemy między innymi bramę przy wejściu głównym przy parkingu na kościelne uroczystości. Będzie można wtedy umieścić potrzebny napis czy hasło. Do tej pory taka bramę organizowano na bieżąco, kosztowało to dużo pracy i wysiłku. Właśnie na czas Misji Świętych po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć wykonana prace i odpowiedni baner z hasłem misji. Nowa brama może być zdemontowana i w razie potrzeby postawiona na nowo. Poza tym musimy wykonać odpowiednie plakaty informacyjne oraz wydrukować wspomniane zaproszenia. W tym tygodniu powinniśmy zakupić wspomniany rzutnik z ofiar złożonych w czasie dożynek z częściowym udziałem i wsparciem ze środków parafialnych

10. Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste czy rodzinne Uroczystości, Imieniny, Urodziny czy Jubileusze, składamy najserdeczniejsze życzenia, Bożego Błogosławieństwa, zdrowia oraz opieki Matki Najświętszej.