Ogłosznia parafialne 26.03.2023

1. Od dzisiejszej - piątej niedzieli Wielkiego Postu - zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach. U nas dzisiaj tradycyjnie porządek Nabożeństw wielkopostny, a wiec Msze Św. o 7.00; 10.00 oraz po południu po Gorzkich Żalach, które rozpoczynamy o godzinie 15.00.

2. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

3. W środę (29. 03), Mszą Świętą dla dzieci szkolnych o godzinie 11.00, rozpoczynamy w naszej parafii tegoroczne wielkopostne rekolekcje. Program rekolekcji taki bardzo symboliczny, ponieważ na jesień przeżywać będziemy Misje Święte. Program rekolekcji jest na stronie internetowej, jest w gablotach oraz w zeszytach do religii uczniów szkoły podstawowej, począwszy od klasy III. Rekolekcje głosi nasz pasyjny kaznodzieja, ks. Janusz Drożdż z Zaczarnia. Być może, że w programie rekolekcji będą tak na bieżąco pewne zmiany. Zależy to od głoszącego. Obecność uczniów szkoły podstawowej na rekolekcjach obowiązkowa. Zapraszam również wszystkich dorosłych. Zwróćmy uwagę na Drogę krzyżową w plenerze, jeśli będzie odpowiednia pogoda. W przeciwnym wypadku - tu w kościele. Zabierzmy też ze sobą różnego rodzaju światła, zwłaszcza pochodnie. W piątek na zakończenie rekolekcji, również na Drodze Krzyżowej będzie zbierana składka, jako nasze podziękowanie dla księdza Janusza za wygłoszone kazania pasyjne oraz nauki rekolekcyjne. Bóg zapłać za każdą ofiarę i zrozumienie.

4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godzinie 7.00. Pół godziny wcześniej, proszę, aby modlitwę różańcową poprowadziły Członkinie Róży p. D. Ptak.

5. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dzień spowiedzi dla naszej parafii to sobota 1 kwietnia, od godziny: 14.30 do 16.00 oraz od 16.30 do 18.00. Zapraszam serdecznie, bo dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym.

6. Przyszła niedziela 2 kwietnia będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii o godzinie 10.00, pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, oraz przygotowane przez Was lub zakupione w sklepach palmy. Gdy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza, ludzie słali pod Jego stopy swoje płaszcze oraz gałązki palm. Po Mszy Świętej – jak co roku – będzie przeprowadzony konkurs palm wielkanocnych. Serdecznie zachęcam do wzięcia w nim udziału. Na Maszach Świętych dopołudniowych wysłuchamy śpiewu Męki Pańskiej według Świętego Mateusza. Po południu, po Gorzkich żalach, na Mszy Świętej będzie Męka Pańska odczytana przez kapłana.

7. Bóg zapłać za składane czy wpłacane na konto parafii w ostatnim czasie ofiary, czy to na gaz, czy na utrzymanie parafii czy na kwiaty do grobu Pańskiego. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji nabywania wielkanocnego baranka, a naszemu Caritasowi za ich rozprowadzenie. Dziękuje za prowadzenie Nabożeństw Drogi Krzyżowej, za sprzątanie kościoła, porządek na cmentarzu (min. wyrównywanie kretówek), za prace przy dekoracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Dziękuję panu Łukaszowi z tartaku, za nieodpłatne przekazanie potrzebnego drzewa do wykonania dekoracji. To już któryś raz, tym bardziej dziękuje. Bóg zapłać tym, którzy podjęli duchowa adopcję. Dziękuję każdemu i każdej zaangażowanym w jakiekolwiek dobro, jakie miało miejsce w mijającym tygodniu w naszej wspólnocie.

8. Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste czy rodzinne uroczystości, Imieniny, Urodzin, Jubileusze itp., niech Bóg błogosławi a Matka Najświętsza wyprasza potrzebne łaski.

9. Przy wyjściach prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny. Różne folderki. Zobaczmy, zabierzmy min. Dotyczący odpisu 1,5 % podatku na cele charytatywne czy inne.