Ogłoszenia parafialne 23.07.2023

1. Przeżywamy XVI Niedzielę w ciągu roku. U nas Msze Święte o godzinie 7.00, 10.00 oraz po południu o godzinie 15.00. Z racji wtorkowego wspomnienia Św. Krzysztofa u nas dzisiaj po każdej Mszy Świętej pobłogosławimy pojazdy mechaniczne, modląc się o roztropne ich wykorzystywanie. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone – jak słyszeliśmy – na środki transportowe dla naszych misjonarzy. Bardzo prosimy, aby każdy kierowca składający dobrowolna ofiarę na wspomniany cel zechciał przyjąć wizerunek Św. Krzysztofa. Jest kilka rodzajów tych pamiątek. Dopóki jest możliwość wyboru, proszę to robić. Nie blokujmy jednak zbyt długo wyjazdu innym kierowcom.

2. W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi przecież nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach. Papież podkreśla w swoim nauczaniu: „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni”. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.

3. W poniedziałek 24 lipca wspominamy – św. Kingę (1234-1292), córkę króla węgierskiego Beli IV, żonę polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku .

4. We wtorek 25 lipca obchodzimy też święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem. Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

5. W środę 26 lipca w liturgii wspominamy Świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących oraz powołanych już do wieczności. W naszym kościele uczynimy to wspólnie podczas środowej Nowenny.

6. Natomiast w sobotę 29 lipca przypada liturgiczne – na mocy decyzji papieża Franciszka – wspólne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Uzasadniając papieską decyzję o wpisaniu wspomnienia trojga rodzeństwa z Betanii do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, Kongregacja ds. Kultu Bożego przypomniała, że w ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Marta udzieliła Mu gościny, Maria wsłuchiwała się pilnie w Jego słowa, a Łazarz wyszedł z grobu na polecenie Tego, który upokorzył śmierć. Wpatrujmy się w ich przykład, abyśmy tak samo jak oni otwartym sercem przyjmowali Pana Jezusa, jednocześnie pilnie słuchali Jego nauki i z wdzięcznością przyjmowali łaski, którymi nas obdarza.

7. U nas w tygodniu: we wtorek – modlitwy do Świętego Antoniego. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w piątek Koronka do Bożego Miłosierdzia.

8. Tegoroczne Dożynki przeżywać będziemy w naszej parafii 15 sierpnia, to jest wtorek, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory o godzinie 11.00. W tym roku Wieniec Dożynkowy i całą Uroczystość przygotowują mieszkańcy rejonów: północnego i południowego.

9. Bóg zapłać rodzinom, które złożyły ofiarę na zimowe ogrzewanie kościoła, na prąd oraz ubezpieczenie kościoła oraz budynków przykościelnych.

10. Bóg zapłać za wszelkie prace wykonane w mijającym tygodniu dla dobra naszej wspólnoty parafialnej. Dziękuję za sprzątanie kościoła oraz za dbanie o kwiaty. Bóg zapłać Wszystkim, którzy zaangażowali się w lipcowe Nabożeństwo fatimskie. Bóg zapłać ojcu Łukaszowi Kalisz za podjęcie obowiązków duszpasterskich w naszej parafii. Początkiem października poprowadzi On wraz ze swoim współbratem zakonnym Misje Parafialne w naszej parafii. O tym jednak więcej po wakacjach.