Przejdź do treści
Rok liturgiczny 2022/2023
1
2
3
4
5
6
7
8
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Nabożeństwa

Ogłoszenia parafialne 6.08.2023

Treść

1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy Świętej, natomiast zmiana tajemnic różańcowych po Mszach Świętych dopołudniowych.

3. W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie. Niech nasze serca i wzrok będą utkwione w te sierpniowe do w oblicze naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej!

4. We wtorek 8 sierpnia patronuje nam św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia.

5. W środę 9 sierpnia w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię u Husserla we Fryburgu. Pod wpływem Maksa Schelera i lektury autobiografii Świętej Teresy z Avili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. Przetłumaczyła na język niemiecki dzieła Świętego Tomasza z Akwinu. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do lasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

6. W czwartek 10 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika († 258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

W piątek 11 sierpnia patronuje nam św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami .

7. Od jutra chcielibyśmy podjąć na nowo systematyczną modlitwę różańcową, prowadzoną przez poszczególne Róże przed wieczorną Mszą Świętą oraz w niedzielę przed Mszą Świętą o godzinie 10.00. Zapraszam do tej modlitwy wszystkich parafian.

8. U nas w tygodniu: we wtorek – modlitwy do Świętego Antoniego. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a w piątej Koronka do Bożego Miłosierdzia.

9. Przez miesiąc sierpień - na stoliku przy wyjściu głównym - jest wystawiona Księga Trzeźwości. Można więc do niej wpisywać dobre abstynenckie postanowienia. Zachęcam.

10. W sobotę 12 sierpnia od godziny 9.00 podejmiemy prace porządkowe przed Uroczystością Dożynkową oraz tegorocznym Odpustem. Zapraszam w sposób szczególny rejony odpowiedzialne za przygotowanie Dożynek, ale również każdego kto zechciałby w tych pracach pomóc. Tylko deszczowa pogoda może nam tutaj przeszkodzić. Natomiast wieczorem na godzinę 18.00, zapraszam na spotkanie tych, którzy w kwietniu przygotowali Drogę Krzyżową „Cieni”. (jeśli padałby deszcz spotkanie będzie przeniesione)

11. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Tradycyjnie w tę niedzielę ofiarami do puszek wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz szkoły katolickie – proszę, aby parafialny Caritas przeprowadził tą zbiórkę. Ponieważ przyszła niedziela jest 13 dniem miesiąca, wieczorem o godzinie 19.00 spotkamy się na kolejnym w tym roku Nabożeństwie fatimskim. Proszę aby figurę Matki Bożej w czasie procesji ponieśli członkowie następujących Róż różańcowych: Wyniesienie z kościoła i I tajemnica: Róża p. H. Witka, II tajemnica: Róża p. M. Płaczek, III tajemnica: Róża p. M. Malec, IV tajemnica: Róża p. R. Janigi, tajemnica V oraz wniesienie Figury do kościoła: Róża p. M. Małka.

 

 Ks. proboszcz

187267