DZIEŃ WIYZTACJI KANONICZNEJ

9 października 2022, ks. bp Artur Ważny

O godzinie 6:50 powitaliśmy przed naszym kościołem Czcigodnego Gościa i Wizytatora, ks. bpa Artura Ważnego. Po procesyjnym wejściu do kościoła i przewidzianych modlitwach, ks. proboszcz Stanisław Kita przedstawił rys historyczny naszej parafii, jej funkcjonowanie, sprawy radosne i sprawy trudniejsze. W pierwszych słowach powitania powiedział:

"Ekscelencjo! Księże Biskupie Arturze! Jako proboszcz tutejszej wspólnoty parafialnej witam Cię w Starych Żukowicach. W imieniu swoim i moich parafian wyrażam radość z Twojego do nas przybycia. Ostatnio wizytował nas ks. biskup Stanisław Salaterski, a było to 15 – 16 maja 2015 roku. Nasza parafia, tutejsze tereny, należą – kierując się opinią wielu - do tych ekologicznych, gdzie jeszcze, jak na dzisiejsze czasy, mamy czyste powietrze, wokół nas lasy i łąki i wszędzie równe tereny. (...)"

Z przedstawicieli świeckich głos zabrała pani Maria Miciniak. Powiedziała między innymi:

"Czcigodny ks. Biskupie Arturze. Pragniemy Cię w ten niedzielny poranek powitać w naszej parafialnej wspólnocie. Wyrażamy wielką wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej, że  jeden z naszych tarnowskich Pasterzy dotarł i do Starych Żukowic, do  parafii, która na liście dekanatu Tarnów - Północ, widnieje jako ostatnia, aby ją kanonicznie zwizytować. Księże Biskupie! Ta chwila spotkania z Tobą jest jednym z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym życiu i funkcjonowaniu naszej wspólnoty. Chcemy przez te najbliższe godziny trwać z Tobą i przy Tobie, tak, jak pierwsi chrześcijanie trwali w nauce Apostołów - we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie. (...)"

I faktycznie, ksiądz biskup pozostał z nami do godzin południowych, odprawiając Mszę Św., głosząc Słowo Boże, Błogosławiąc, spotykając się z działającymi Grupami parafialnymi, wizytując kancelarię parafialną. Było również pamiątkowe zdjęcie. Wkrótce po południu pożegnaliśmy Dostojnego Gościa, który pojechał do Tarnowa. Żegnając Go, nasz ksiądz proboszcz powiedział:

"Księże Biskupie Arturze. Jako wspólnota parafialna Starych Żukowic, serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie Wizytacji Kanonicznej w dniu 9 października 2022 roku. Bóg zapłać za Twoją duszpasterska posługę, bo Ty przez modlitwę wstawienniczą, sprawowanie sakramentów i głoszenie Dobrej Nowiny, umocniłeś w naszych sercach tę prawdę, która wyzwala, umocniłeś również naszą wiarę. Na kolejne lata apostolskiego posługiwania, w imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej, pragniemy przekazać Ci najlepsze życzenia, aby Twoje pasterzowanie było radosne, wytrwałe i przynosiło błogosławione owoce. Byś faktycznie wszystkich przygarniał do siebie Ojcowskim Sercem. Niech Wszechmogący Bóg zachowa Cię w zdrowiu i pozwoli cieszyć się w pasterskiej posłudze taką radością, jakiej doznają żniwiarze zbierający obfite plony".

192090