ŚWIĘTO MATKI KOŚCIOŁA

Święto Najświętszej Maryi Matki Kościoła jest obchodzone w Kościele Katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Episkopat Polski - za zgodą Pawła VI. W tym roku wypada 20 maja 2024.

W dekrecie Ecclesia Mater (Matka Kościoła) czytamy:

„Matka, która stała obok krzyża (J 19, 25), otrzymała testament miłości swego Syna i przyjęła wszystkich ludzi, uosobionych w umiłowanym uczniu, jako dzieci, które odradzają się do życia Bożego, stając się kochającą Matką Kościoła, który Chrystus zrodził na krzyżu, dając swego Ducha. Z kolei w umiłowanym uczniu Chrystus wybrał wszystkich uczniów na spadkobierców swojej miłości do Matki, którą im powierzył, aby przyjęli Ją  z synowską miłością.”

Weź w swą opiekę nasz Kościół Święty,

Panno Najświętsza, Niepokalana!

Niechaj miłością każdy przejęty,

czci w nim Jezusa, naszego Pana.

199584