WARTO WIEDZIEĆ… POCZYTAJ... NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa, znana również jako Niedziela Męki Pańskiej, jest dniem obchodzonym w Kościele katolickim. To święto ruchome, które przypada 7 dni przed Wielkanocą. W roku 2024 obchodzi się ją 24 marca. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień, który jest czasem przygotowań do najważniejszego ze świąt – Wielkanocy i uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Symbolika Niedzieli Palmowej jest związana z triumfalnym wjazdem Jezusa do Jerozolimy na Święto Paschy. W tym dniu rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do świąt. Msze święte rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm, które symbolizują odradzające się życie. Palmy nawiązują do tamtych, jerozolimskich gałązek, które witają Jezusa. W Polsce obchodzone jest to święto od czasów średniowiecza, a niektóre miasta organizują konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Najbardziej znany konkurs tego typu organizowany jest w Lipnicy Murowanej – małopolskiej wsi między Bochnią a Nowym Sączem. (diecezja tarnowska). Warto pamiętać, że w Niedzielę Palmową wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. To także dzień, który rozpoczyna Wielki Tydzień, przygotowujący nas do Wielkanocy – najważniejszego święta chrześcijańskiego.